Grupa rozwojowa stanowi atrakcyjną alternatywę dla terapii własnej w przypadku, gdy nie mierzymy się z poważnymi problemami natury psychologicznej bądź stanowi dla terapii wzbogacające uzupełnienie.
Sama z wielką ciekawością uczestniczę w różnych formach grupowych już od ponad 10 lat!
Brałam udział w treningach intrapsychicznych i interpersonalnych, kursie MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), kręgach kobiet, grupach związanych z tematyką pracy z ciałem, głosem, seksualnością czy skoncentrowanych wokół macierzyńsywa.
Ukończyłam szkolenie trenerskie, uprawniające do certyfikacji na Trenera II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadziłam różne formy grupowe podczas pracy w Ośrodku Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy, a także zaprojektowałam i przeprowadziłam „Czując – grupę terapeutyczną pracy z emocjami” adresowaną dla młodzieży, realizowaną w Punkcie Terapii i Rozwoju PoMoc.
Aktualnie trwa mój najnowszy projekt – grupa rozwojowa „JESTEM – CZUJĘ – POTRZEBUJĘ”, skierowana do osób dorosłych, odbywająca się w Ośrodku Pomocy Społecznej dzielnicy Rembertów.
Irvin Yalom w książce dotyczącej terapii grupowej wymienia wśród czynników leczących w terapii grupowej m.in.:
- Zaszczepienie nadziei – inni, pomimo różnych życiowych wyzwań, także szukają pomocy i mają odwagę, by sięgać po zmianę. Takie doświadczenie pomaga uwierzyć w to, że zmiana jest możliwa.
- Uniwersalność – ludzie mają podobne problemy, co wpływa na zmianę przekonań i uwierzenie w to, że nie jestem sam/a.
- Udzielanie informacji – odważamy się mówić do siebie, wyrażać swoje zdanie, co wpływa na poczucie własnej wartości i przekonanie „moje zdanie ma znaczenie!”
- Altruizm – bycie częścią procesu grupowego, wzmacnia pozytywne postawy tj. współczucie czy empatia.
- Rozwój umiejętności społecznych jest naturalną konsekwencją uczestnictwa w grupach rozwojowych.
Procesy grupowe są niezwykle wzbogacające, pozwalają przeglądać się w innych ludziach, jak lustrach i w moim odczuciu, działają jak trampolina do zmiany na lepsze. Ogromnie polecam tę formę!
Przeciwskazaniami w udziale w tego typu oddziaływaniach będą: czynne uzależnienie, niepełnosprawność intelektualna, trwający epizod depresyjny lub psychotyczny, fobia społeczna.